Trenerzy i młodzi zawodnicy z prawie 40 klubów ze Śląska i Zagłębia zachęcali najmłodszych do aktywności fizycznej podczas pierwszej w tym roku edycji Festiwalu sportu dla dzieci Wannado, która w niedzielę odbyła się na terenie katowickiej Akademii Wychowania Fizycznego im. Jerzego Kukuczki.

Jedenastoletnia Lidia przyjechała na Festiwalu sportu dla dzieci Wannado aż z Cieszyna. Jej nie trzeba przekonywać, że warto się ruszać, uprawiać jakiś sport. - Trenuję pływanie. Wieczory spędzam na treningach. Bardzo to lubię, spotykam się z przyjaciółmi. Chciałabym kiedyś odnosić takie sukcesy, jak Otylia Jędrzejczak, chyba marzy o tym każdy, kto pływa. Myślę o uprawianiu jeszcze jednego sportu, gimnastyki artystycznej. Na razie ćwiczę tylko w domu, ale mam zamiar spróbować prawdziwych treningów - opowiada Lidia.

Pani Sabina z Katowic, która pojawiła się na festiwalu razem z dziećmi mówi, że dzisiaj niełatwo zachęcić najmłodszych do aktywności fizycznej, sport przegrywa z komputerami i telefonami komórkowymi. - Mój starszy syn uprawiał kiedyś karate, ale potem przestał. Mam nadzieję, że tutaj, na festiwalu, znowu obudzi się w nim sportowy duch, bo nie brakuje różnych ciekawych dyscyplin. Pokazanie w jednym miejscu różnych sportów to świetny pomysł - dodaje.

W niedzielę dzieci mogły spróbować swoich sił między innymi w szermierce, łucznictwie, nartorolkach, piłce nożnej, siatkówce plażowej, różnych sportach walki, rugby, czy jeszcze mało w Polsce znanych dyscyplinach, jak kajak polo. Tą ostatnią dyscyplinę prezentował Uczniowski Klub Sportowy „SET” z Kaniowa niedaleko Bielska-Białej. Trener Dariusz Pilarz mówi, że kajak polo w Polsce powoli zdobywa coraz większą popularność, choć w naszym kraju ta dyscyplina jest obecna dopiero od 1996 roku. Są kluby, które specjalizują się w kajak polo i kajakach, są też takie, w których uprawia się tylko kajak polo. Sport ten mogą zacząć uprawiać już nawet kilkuletnie dzieci. - Oczywiście, do dziesiątego roku życia jest to przede wszystkim świetna zabawa na przykład zdobywanie umiejętności utrzymania równowagi. Świetnie, jeśli dziecko już potrafi pływać zaczynając treningi, ale mam też takich zawodników, którzy już dobrze radzili sobie w kajaku, a wpław pływać jeszcze nie potrafili. W tych najmłodszych grupach wiekowych w sezonie zimowym kładziemy nacisk właśnie na naukę pływania na basenie - opowiada Pilarz. - Nie ma obaw o bezpieczeństwo dzieci, bo w kajakach pływają w kapokach - dodaje.

Przez cały czas ustawiały się kolejki chętnych do wypróbowania kajaków, które przywiózł ze sobą klub. Choć dzieci wychodziły z nich mokre, mówiły, że to ogromna frajda. Niektóre zapowiadały, że się zapiszą na treningi.

Klub VIS Sport z Katowic zrobił furorę organizując na krytym basenie uczelni pokazy żeglowania. Sztuczny wiatr produkowały wentylatory ustawione wzdłuż basenu. Natalia Żywicka z VIS Sport mówi, że żeglarstwo to wspaniała dyscyplina dla każdego. - Według mnie to idealny sposób spędzania wolnego czasu. Jest się na łonie natury, często z przyjaciółmi, to nie jest sport siłowy, trzeba mieć trochę sprytu i potrafić wyczuć wiatr - opowiada.

VIS Sport to także tenis, pływanie, snowboard, narty. - Nie wszystkie dzieci chcą się ruszać, trzeba je do tego zachęcać. Jeśli do świetnej zabawy dołożymy odrobinę rywalizacji i coś, co temu konkretnemu dziecku rzeczywiście odpowiada, mamy szansę na sukces - mówi Natalia.

Festiwal sportu dla dzieci Wannado to także przepiękne pokazy zawodniczek trenujących gimnastykę artystyczną w klubie UKS Katowice. To najstarszy klub na Śląsku, w którym trenuje się ten sport. Pokazy wzbudziły ogromne zainteresowanie, zwłaszcza dziewczynek odwiedzających festiwal. - Ta dyscyplina to piękne, kolorowe, błyszczące stroje, nie ma chyba dziewczynki, której by się nie podobały. Ale gimnastyka artystyczna to także ciężka praca, ćwiczenia rozciągające i poprawiające siłę mięsni, elementy baletowe i taneczne - opowiada Beata Rudzik z zarządu klubu. - Trzeba pamiętać, że treningi procentują nawet po zakończeniu uprawiania tego sportu, dziewczynki nabywają gracji - dodaje.