Bohaterowie Biegu po Nowe Życie

Dodano 18.9.2023

Bohaterami Biegu po Nowe Życie są osoby po transplantacjach. Z kijami do nordic walking maszerowały w Wiśle osoby z przeszczepionymi sercami, nerkami, wątrobami, trzustkami, płucami. Podczas piątkowej gali tradycyjnie przyznaliśmy nagrodę w kategorii „Aktywni po transplantacji”. Odebrał ją Karol Prętnicki, poznaniak, współwłaściciel wydawnictwa, który od ponad 20 lat żyje z przeszczepionym sercem. Zabieg odbył się w Śląskim Centrum Chorób Serca w Zabrzu. Karol miał wtedy 43 lata. – Nie miałem żadnych obciążeń genetycznych, zupełnie przypadkowo, podczas RTG klatki piersiowej okazało się, że mam bardzo duże serce – mężczyzna wspomina początki choroby.

Nie zmarnował podarowanej szansy, żyje pełnią życia, pracuje, podróżuje, spełnia marzenia i angażuje się w propagowanie idei dawstwa narządów. Oczywiście, Karola nie mogło zabraknąć nie tylko na gali, ale też na starcie 22. Biegu po Nowe Życie.

Bardzo ważnymi gośćmi Biegu byli bliscy Szymona, 18-letniego ucznia Liceum Ogólnokształcącego nr X im. Stefanii Sempołowskiej we Wrocławiu. W zeszłym roku Szymon nagle umarł, w Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym im. Jana Mikulicza-Radeckiego we Wrocławiu od Szymona pobrano sześć narządów, rogówki, skórę, kości, ścięgna. Uratował życie kilku ciężko chorych osób, a jego tkanki mogą poprawić komfort życia kolejnych ludzi. Mama Szymona, pani Agnieszka zaangażowała się w działania na rzecz promocji transplantologii. Razem z Mateuszem Rakowskim, koordynatorem transplantacyjnym z wrocławskiego USK odwiedzili szkołę, w której uczył się 18-latek, spotkali się z jego koleżankami i kolegami, opowiadali o przeszczepieniu narządów.