Bieg po Nowe Życie po raz pierwszy w Gdańsku - zapowiedź

Dodano 19.11.2023

Bieg po Nowe Życie po raz pierwszy w Gdańsku. Specjalna edycja „Pomorze na TAK”

Lekarze, koordynatorzy transplantacyjni, a przede wszystkim osoby po przeszczepieniu, dawcy i biorcy spotkają się 20 października na Starym Mieście, by uczestnicząc w marszu nordic walking promować donacje i transplantacje narządów.

Bieg po Nowe Życie – Pomorze na TAK” jest nową w formule odsłoną wydarzenia, które od 13 lat promuje działania prozdrowotne, edukuje w zakresie transplantacji narządów oraz aktywizuje  społeczeństwo do świadomego oddawania narządów do przeszczepienia i przeszczepień od dawców żyjących.  Inicjatorem Biegu po Nowe Życie jest między innymi Przemysław Saleta, który sam jest dawcą rodzinnym. Słynny sportowiec 16 lat temu oddał nerkę swojej córce Nicole. – W Polsce nadal wykonuje się na przykład zbyt mało przeszczepień rodzinnych. Brakuje świadomości, ludzie często mają obawy, że jeśli oddadzą narząd lub jego kawałek, to już zawsze będą żyli tak na pół gwizdka. Tymczasem po zabiegu nie dość, że zwykle bardzo szybko wracają do zwykłej aktywności, to jeszcze mogą cieszyć się ze świadomości, że podarowali komuś bliskiemu normalne życie  – przekonuje Saleta. Bieg po Nowe Życie, który w Gdańsku odbędzie się 20 października pod nową, okazjonalną nazwą, zgromadzi autorytety medycyny transplantacyjnej i dziedzin współpracujących z transplantologią, koordynatorów transplantacyjnych – uczestników XVI Kongresu Polskiego Towarzystwa Transplantacyjnego i przede wszystkim osoby po przeszczepieniu. Transplantologom z Gdańska przypadł zaszczyt organizowania Kongresu PTT. Wyjątkowym wydarzeniem podczas naszego spotkania będzie Bieg po Nowe Życie – Pomorze na TAK, inicjatywa zwiększająca świadomość Polek i Polaków na temat dawstwa narządów. To bardzo ważne, byśmy jako społeczeństwo wiedzieli, że kwestia transplantacji jest naszą wspólną sprawą. Dlatego w biegu biorą udział nie tylko pacjenci, którzy wygrali nowe życie, ale i lekarze, pielęgniarki, koordynatorzy,  generalnie ludzie wszelkich zawodów zaangażowani w proces transplantacji,  oraz środowiska wspierające i solidaryzujące się z naszą społecznością. Chcemy pokazać, że cała Polska, ponieważ zjechaliśmy się z jej wszystkich stron jest na TAK dla transplantacji – zachęca prof. Alicja Dębska-Ślizień – Prezes Polskiego Towarzystwa Transplantacyjnego. Poprzez wzruszające historie osób po przeszczepieniu chcemy pokazać jak ważne jest dawstwo narządów i potrzeba ciągłej edukacji „donacyjnej”  – dodaje Arkadiusz Pilarz – dyrektor wydarzenia.

Na trasę Biegu – symbolicznego marszu nordic walking poprowadzonego Długim Targiem i ulicą Długą na Starym Mieście będą wyruszać co kilkanaście sekund uczestnicy – pokonają indywidualnie i rekreacyjnie, ale z pomiarem czasu jeden kilometr. Aby zachować to co w Biegu najważniejsze będzie prowadzona klasyfikacja sztafet – jednak tym razem, w odróżnieniu od „klasycznego” Biegu po Nowe Życie skład drużyn zostanie wylosowany z wyników indywidualnych po zakończeniu wydarzenia – tłumaczy Pilarz. Wyniki będą więc niespodzianką, a uczestnicy do końca nie będą wiedzieć, które miejsce przypadło im w udziale. To podkreślenie symbolicznego, społecznego wymiaru inicjatywy. Jednym z uczestników marszu będzie gdańszczanin Jarosław Mazurowski, który żyje dzięki przeszczepionej wątrobie. Dla mnie start, kolejny w tym wydarzeniu, to symboliczne wsparcie osób, które czekają na nowy narząd. Sam byłem na tzw. czerwonej liście oczekujących, więc doskonale wiem, co przeżywają. Przy okazji Bieg po Nowe Życie daje szansę na poznanie kolejnych osób po przeszczepieniu i spotkanie w bardzo sympatycznej atmosferze – mówi Mazurowski. Jego historię znajdziecie tutaj:

https://youtu.be/LTw-8TFKOyw?si=3O3txcz0NK84mxaX


 

Program „Biegu po Nowe Życie – Pomorze na TAK”

Miejsce wydarzenia – Gdańsk – Długi Targ / ul. Długa – 20.10.2023

15.30 – rozpoczęcie wydarzenia – otwarcie

15.40 – prezentacja uczestników – osób po przeszczepieniu – wejście na scenę

15.45 – START pierwszego uczestnika /kolejne starty co 15 sekund/

18.30 – wręczenie pucharów dla najlepszych sztafet