Transplantolodzy na starcie wydarzenia

Dodano 18.9.2023

Prof. dr hab. n. med. Sławomir Nazarewski, specjalista chirurgii ogólnej, chirurgii naczyniowej, transplantologii klinicznej oraz angiologii z Kliniki Chirurgii Ogólnej, Naczyniowej, Endokrynologicznej i Transplantacyjnej Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego był jednym z ponad 50 przedstawicieli medycyny uczestniczących w Biegu. Wspomina, że brał udział w projekcie promującym transplantologię, w ramach którego odwiedzane były szkoły. – Uczestnictwo w wydarzeniu, podczas którego uczniowie mogą poznać znane osoby, ale przede wszystkim mają kontakt z osobami po transplantacjach narządów, to coś więcej – mówi prof. Nazarewski. – Sam jestem na Biegu po raz siódmy. W zeszłym roku los tak sprawił, że w mojej sztafecie była osoba, której przeszczepiłem nerkę 30 lat temu. To pokazuje, że to co robię ma sens – dodaje lekarz.

Prof. dr hab. n.med. Piotr Suwalski, Kierownik Kliniki Kardiochirurgii i Transplantologii Państwowego Instytutu Medycznego MSWiA w Warszawie wykonuje transplantacje płuc. 22. Bieg po Nowe Życie był pierwszym, w którym wziął udział.

– Jestem zachwycony tą ideą, grupa zaangażowanych ludzi stworzyła coś naprawdę niesamowitego. Myślę, że to jest właśnie ta droga, jaką powinniśmy iść, by przekonywać ludzi do dawstwa narządów – mówi prof. Suwalski.

Tradycyjnie w przededniu wydarzeniu odbyła się Gala Polskiej Transplantologii “Drugie Życie”. Uhonorowaliśmy tych, którzy zasłużyli się dla polskiej transplantologii, w kategorii „Rok w polskiej transplantacji” przyznaliśmy nagrody dla wszystkich ośrodków przeszczepiających płuca. W 2022 wykonano aż 93 transplantacje tego narządu, to rekord. Oprócz Państwowego Instytutu Medycznego MSWiA w Warszawie nagrody odebrali także przedstawiciele Śląskiego Centrum Chorób Serca w Zabrzu, gdzie przeszczepiono rekordowe w skali jednego ośrodka 50 płuc, Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego w Warszawie, Samodzielnego Publicznego Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Szczecinie oraz Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego w Gdańsku. Nagrodę specjalną w tej kategorii odebrał kardiochirurg Igor Gummeniy ze Lwowa, który jako pierwszy w Ukrainie w 2021 roku przeszczepił płuca.

Transplantologia to dziedzina medycyny wymagająca oddania się pracy i pacjentom. Prof. dr hab. n. med. Robert Król, kierownik Oddziału Chirurgii Ogólnej, Naczyniowej i Transplantacyjnej Samodzielnego Publicznego Szpitala Klinicznego im. Andrzeja Mielęckiego Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach musiał w piątek wyjechać z Wisły, bo znalazł się dawca dla jednego z pacjentów placówki.