Piękny jubileusz w Wiśle

Dodano 29.7.2022

Na starcie 20. Biegu po Nowe Życie w Wiśle stanęło aż 78 sztafet. Bohaterami wydarzenia są osoby po przeszczepieniu, które jak zawsze wystartowały w marszu nordic walking ze znanymi osobami ze świata medycyny, filmu, teatru, estrady, sportu i mediów oraz partnerami. Wśród osób, które żyją dzięki przeszczepionemu narządowi nie zabrakło tych najmłodszych. Historie osób po przeszczepieniu tworzą historię Biegu po Nowe Życie, wszystkie są wzruszające, ale te związane z walką o życie naszych najmłodszych najbardziej chwytają za serce – mówi Arkadiusz Pilarz – dyrektor wydarzenia.

 

Alan Rogowski urodził się w 2 maja 2010 roku, 2 czerwca 2011 roku urodził się jego brat Olaf. Aż do 2019 roku nic nie wskazywało, że chłopcy są nieuleczalnie chorzy. Diagnoza, jaką usłyszeli ich rodzice po tym, jak Alan trafił do szpitala z dusznościami brzmiała jak wyrok: okazało się, że obaj mają kardiomiopatię rozstrzeniową. Mimo podjętego natychmiast leczenia z każdym miesiącem ich stan się pogarszał. W sierpniu 2020 roku lekarze ze Śląskiego Centrum Chorób Serca w Zabrzu zdecydowali o wszczepieniu Olafowi sztucznej komorowy serca, w listopadzie okazało się to konieczne także w przypadku Alana. Podłączeni do skomplikowanych urządzeń chłopcy nie mogli opuścić szpitala. Obaj zostali zakwalifikowani do transplantacji serca.

Dr n. med. Joanna Śliwka, specjalistka kardiochirurgii i transplantologii klinicznej, zastępczyni koordynatora Oddziału Kardiochirurgii, Transplantacji Serca i Mechanicznego Wspomagania Krążenia u Dzieci Śląskiego Centrum Chorób Serca w Zabrzu mówi, że o serca dla dzieci jest bardzo trudno. - Dzieci to szczególna grupa pacjentów, narząd musi być dopasowany nie tylko po względem np. grupy krwi, ale także wielkości. Tymczasem dawców dziecięcych jest bardzo mało - mówi doktor. W przypadku braci Rogowskich zdarzył się cud, w zeszłym roku dla obu w przeciągu kilku miesięcy znalazły się nowe serca.

Takich historii w Wiśle można było usłyszeć więcej,  bohaterami Biegu po Nowe Życie są osoby po transplantacjach różnych narządów. Pracują, uczą się, wychowują dzieci, realizują marzenia, podróżują pokazując, że nie zmarnowali podarowanej szansy. Nie otrzymaliby jej, gdyby nie dawcy, w większości wypadków dawcy zmarli.

Bieg po Nowe Życie wspierają znane postaci ze świata filmu, teatru, sportu czy muzyki. Aktorka Lucyna Malec mówi, że transplantologia ma w sobie coś magicznego i wzruszającego. - Możemy oddać kawałek siebie innemu człowiekowi ratując mu życie. Oczywiście, to nie są łatwe decyzje, dla wszystkich, także dla biorców. Na pewno widok osób po przeszczepach, szczęśliwych, pogodnych jest pocieszeniem dla rodzin osób, od których po śmierci lekarze pobrali narządy do przeszczepów - dodaje Lucyna Malec.

Wśród znanych osób, które wzięły udział w wydarzeniu w Wiśle byli także między innymi Przemysław Saleta, Jarosław Kret, Ada Palka, Karolina Gilon, Marcin Mroczek, Bartosz Obuchowicz, Piotr Gruszka, Olga Kalicka, Łukasz Kadziewicz,  Rafał Mroczek, Grzegorz Tkaczyk, Paweł Januszewski, Jerzy Mielewski, Olga Łasak i Cezary Trybański.

 Do Wisły przyjechało też kilkudziesięciu przedstawicieli świata medycyny transplantacyjnej. Wśród nich między innymi prezes Polskiego Towarzystwa Transplantacyjnego prof. Alicja Dębska- Ślizień, przewodniczący Krajowej Rady Transplantacyjnej prof. Roman Danielewicz, dyrektor ds. medycznych Centrum Organizacyjno-Koordynacyjnego ds. Transplantacji Poltransplant dr hab. Jarosław Czerwiński, prof. Mariusz Kuśmierczyk, prof. Sławomir Nazarewski, prof. Maciej Kosieradzki, prof. Marek Jemielity, prof. Michał Zakliczyński, prof. Małgorzata Sobieszczańska - Małek, dr hab. Justyna Izdebska, dr hab. Dorota Kamińska, dr Szymon Pawlak i dr Maciej Urlik. Uczestnikiem wydarzenia był jeden z najwybitniejszych transplantologów na świecie dr Robert Montgomery, dyrektor Instytutu Transplantologii Langone Health Uniwersytetu Nowojorskiego /NYU/. W październiku zeszłego roku kierował zespołem chirurgów, którzy dokonali pionierskiego przeszczepienia nerki z  genetycznie zmodyfikowanej świni do człowieka. Przeszczepienie przeprowadzono u kobiety, która po śmierci była podłączona do aparatury podtrzymującej funkcje organów.

W przededniu Biegu po Nowe Życie odbyła się Gala Polskiej Transplantologii „Drugie Życie”. Uhonorowano osoby i instytucje, które szczególnie zasłużyły się dla medycyny transplantacyjnej. Wyróżnienia zaprojektował ponownie Andrzej Pągowski.

Najlepszą w 20. Biegu po Nowe Życie okazała się sztafeta Jastrzębskiej Spółki Węglowej, którą poprowadził Rafał Mroczek. Na drugiej zmianie pomaszerował Rafał Kątny, na trzeciej Oleksy Kovtoniuk.