Bieg po Nowe Życie - Pomorze na TAK - 12.10.2023

Dodano 19.11.2023

Bieg po Nowe Życie - Pomorze na TAK wystartuje 20 października o 15:30 na Starym Mieście w Gdańsku.

Uczestnicy wydarzenia przemaszerują trasą od Bramy Zielonej do Bramy Złotej i z powrotem promując dawstwo i transplantacje narządów. Symboliczny marsz ma pokazać, że osoby po przeszczepieniu cieszą się pełnią życia.

Są sprawni, uśmiechnięci, gotowi na wyzwania, dostali drugie życie, które pozwala im spełniać nowe marzenia – mówi o najważniejszych uczestnikach wydarzenia jego dyrektor Arkadiusz Pilarz. Obok osób po przeszczepieniu w Biegu wezmą udział lekarze transplantolodzy i koordynatorzy transplantacyjni, którzy w Gdańsku spotykają się na XVI Kongresie Polskiego Towarzystwa Transplantacyjnego. Swój udział potwierdzili także znani sportowcy związani w Gdańskiem: Dariusz Michalczewski, Artur Siódmiak, Mariusz Wlazły, Adam Korol, Piotr Myszka, Piotr Tarnawski, Radosław Michalski, Aleksandra Kobielak, Przemysław Miarczyński i Adriana Dadci-Smoliniec. Ruszyć do przodu w Biegu po Nowe Życie to nie tylko wyraz determinacji osób po transplantacji, ale również solidarności i wspólnoty wszystkich zaangażowanych - mówi Piotr Borawski, zastępca prezydenta Gdańska, uczestnik biegu w Warszawie i Gdańsku. – Cieszę się, że tak ważne wydarzenie dla polskiej transplantologii odbędzie się właśnie u nas – mieście równości i solidarności – dodaje Borawski.

Dzięki Biegowi po Nowe Życie my lekarze możemy zobaczyć, jak nasi pacjenci po transplantacji wracają do zdrowia i mogą wystartować w wydarzeniu, które przecież ma, przynajmniej w części sportowy charakter. Te osoby utwierdzają nas w przekonaniu, że to co robimy jest skuteczne, dlatego spotkanie z nimi to dla mnie największa wartość - mówi Maciej Urlik - koordynator programu przeszczepiania płuc w Śląskim Centrum Chorób Serca w Zabrzu. Startując chciałbym pokazać co może zdziałać transplantacja u osoby chorej, jak można znowu stać się aktywnym - przekonuje Jacek Konat, który żyje z nowym sercem. Dla niego start w Gdańsku będzie ósmym w Biegu po Nowe Życie.


 

Dla uczestników i wszystkich tych, którzy przyjdą kibicować startującym zagra zespół ŁZY.  26 października zeszłego roku z okazji Światowego Dnia Donacji i Transplantacji odbyła się premiera piosenki „Całe życie TAK” skomponowanej przez ŁZY specjalnie dla Biegu po Nowe Życie. Zdjęcia do teledysku były kręcone podczas 21. edycji wydarzenia w Wiśle.  Link do teledysku znajdziecie poniżej.

Program „Biegu po Nowe Życie – Pomorze na TAK”

Miejsce wydarzenia – Gdańsk - Długi Targ / ul. Długa – 20.10.2023

15.30 – rozpoczęcie wydarzenia – otwarcie

15.40 – prezentacja uczestników – osób po przeszczepieniu – wejście na scenę

15.45 – START pierwszego uczestnika /kolejne starty co 15 sekund/

18.30 – wręczenie pucharów dla najlepszych