Uczniowie na starcie 22. Biegu po Nowe Życie

Dodano 18.9.2023

22. Bieg po Nowe Życie już za nami. 13 maja na starcie w Wiśle po raz pierwszy stanęły nie trzy, lecz czteroosobowe sztafety. To dzięki temu, że zaprosiliśmy do udziału młodzież ze szkół województwa śląskiego – mówi Arkadiusz Pilarz – dyrektor wydarzenia.

Patronem Liceum Ogólnokształcącego w Gilowicach niedaleko Pszczyny jest profesor Zbigniew Religa. To jedna z 17 szkół województwa śląskiego, których uczniowie wzięli udział w 22, Biegu po Nowe Życie. Do Wisły przyjechał ze swoimi uczniami Grzegorz Cudek nauczyciel w-f. – Nasza szkoła angażuje się w różne prozdrowotne inicjatywy, stąd od 2015 roku naszym patronem jest profesor Zbigniew Religa. To świetny pomysł, by zaprosić uczniów do dołączenia do sztafet. Młodzież jest coraz bardziej świadoma, także jeśli chodzi o tematykę przeszczepienia narządów, uczniowie naszej szkoły odwiedzają w ramach projektów inne placówki, więc ten przekaz będzie trafiał dalej – mówi nauczyciel.

Na starcie 22. Biegu po Nowe Życie stanęli także uczniowie Zespołu Szkół nr 1 w Tychach. Przyjechali do Wisły z Beatą Ostaś-Rupą, nauczycielką w-f. – W naszej szkole są klasy o profilu prozdrowotnym, angażujemy się w takie wydarzenia, organizujemy w szkole np. spotkania z lekarzami. Tutaj atmosfera jest wspaniała, dla uczniów zwłaszcza cenne jest spotkanie z osobami po transplantacji narządów – opowiada nauczycielka.

Patryk Szatkowski, przewodniczący samorządu uczniowskiego w tyskiej szkole mówi, że Bieg po Nowe Życie bardzo mu się podoba, to inicjatywa, w której udział bierze wielu ciekawych ludzi. – „Mamy w sobie niejedno życie” – dziś ta myśl dała mi do zrozumienia, że transplantologia nie jest byle jakim zabiegiem. Jest to szansa na podarowanie innej osobie drugiego życia – napisał Patryk na swoim profilu na Facebooku po zakończeniu Biegu.