Trzecia już w tym roku edycja festiwalu sportu dla dzieci Wannado odbyła się w Warszawie. Wydarzenie przyciągnęło tłumy warszawiaków. Najmłodsi uczestnicy festiwalu kopali piłkę i żonglowali futbolówką, próbowali swoich sił w boksie, strzelali z karabinków, ćwiczyli na matach i ergometrach, skakali wzwyż,  jeździli na rolkach, grali w tenisa ziemnego i stołowego, a nawet pływali w mini basenie. Ale przede wszystkim byli zachwyceni.

Ideą festiwalu sportu dla dzieci Wannado jest zainteresowanie najmłodszych aktywnym spędzaniem wolnego czasu. W jednym miejscu można zobaczyć kilkadziesiąt różnych dyscyplin, spróbować swoich sił w sportach znanych często dotąd tylko z telewizji, porozmawiać z trenerami i swoimi rówieśnikami, którzy już zaczęli treningi. - Taki festiwal jest świetny pomysł. Dzisiaj wszyscy są zapracowani i zabiegani, nikt nie ma czasu, żeby jeździć z dzieckiem od klubu do klubu.  Jestem tutaj z Michałem, moim siedmioletnim synem. Pasjonuje się piłką nożną, ale na festiwalu bardzo spodobało mu się m.in. wioślarstwo. Być może nawet zapiszę go na zajęcia, bo naprawdę się do tego zapalił - cieszył się pan Kamil z Warszawy.

Trzecia, ostatnia w tym roku edycja festiwalu sportu dla dzieci Wannado odbyła się przy Urzędzie Dzielnicy Wilanów. Dopisała pogoda, więc warszawiacy pojawili się na tzw. Plaży Wilanów całymi rodzinami. Sześcioletni Franciszek przyszedł z mamą, żeby zapytać się o możliwość zapisania się na treningi piłki nożnej. Pięcioletnia Emilka marzy o karierze gimnastyczki artystycznej, chce kiedyś występować z maczugami albo ze wstążką, przyszła z rodzicami, żeby zobaczyć ten sport na żywo i spróbować poćwiczyć. Każdy mógł znaleźć odpowiednią dla siebie dyscyplinę. - Jestem tutaj z dziewięcioletnim synem i dwiema córkami, mają 6,5 oraz 4,5 lat. Cała trójka bawi się fantastycznie. Syn poszedł grać w tenisa stołowego, dziewczyny próbują swoich sił w gimnastyce artystycznej – mówiła pani Maria.

Na festiwalu sportu dla dzieci Wannado nie mogło zabraknąć piłki nożnej. - To przecież najpopularniejszy sport na świecie - przekonuje Michał Kurzępa, trener z Klubu Sportowego Delta Warszawa. To klub, którego celem jest nie tylko wychowanie zawodowych piłkarzy, ale też propagowanie zdrowego stylu życia oraz przeciwdziałanie patologiom wśród dzieci i młodzieży poprzez pokazywanie alternatywy, jaką jest sport. Warto organizować takie festiwale, bo to szansa na zainteresowanie aktywnością fizyczną jeszcze większej grupy dzieci. Chociaż nie jest z tym źle, rodzice są coraz bardziej świadomi, wiedzą, że sport to nie tylko świetna zabawa, ale także inwestycja w zdrowie - mówił Kurzępa.

Sportem dla każdego są biegi narciarskie. - To aktywność oparta na naturalnej formie ruchu, jaką jest bieganie i chodzenie, jako rekreacja to sport naprawdę dla każdego. W Jakuszycach można zobaczyć dzieci, które jeszcze nie za dobrze chodzą, a już biegają na nartach - opowiadał Adrian Cheba, trener klubu MKS Karkonosze/SMS Karpacz. Dodał, że oczywiście jeśli ktoś marzy o sukcesach, musi ciężko pracować, wyczynowe uprawianie sportu wiąże się z wyrzeczeniami. W karkonoskim klubie trenować można nie tylko biegi narciarskie, także saneczkarstwo oraz biathlon. Najmłodsi garną się do sportu, tylko biegi narciarski trenuje tutaj około 50 młodych zawodników posiadających już licencje PZN. W Warszawie zobaczyć można było, co potrafią zrobić na nartorolkach.

Uczniowski Klub Sportowy "SWIM TEAM Wilanów" powstał w grudniu 2016 roku. Prowadzi go dwoje zapaleńców, rodzeństwo, Monika  i Michał Winogrodzki. Oboje wiele razy reprezentowali Polskę na zawodach pływackich, Michał dwa razy zdobył tytuł wicemistrza Europy. - Pływanie to bardzo zdrowy sport, dzieciaki się do tego garną. Cieszę się, że są takie wydarzenia jak Wannado. Nie tylko możemy zainteresować pływanie kolejne dzieci, ale trenujący już u nas młodzi zawodnicy mogą się zaprezentować, pokazać, co potrafią - mówiła Monika.

W trakcie festiwalu blisko 160 najzdolniejszych młodych sportowców z Wilanowa otrzymało nagrody za sportowe osiągnięcia na arenie krajowej i międzynarodowej. Sportową młodzież nagradzali burmistrz Dzielnicy Wilanów m.st. Warszawy Ludwik Rakowski, zastępca burmistrza Artur Buczyński i przewodniczący Rady Dzielnicy Hubert Królak.