19. Bieg po Nowe Życie już za nami. To wielkie święto polskiej transplantologii.

Dodano 19.2.2022

18 września, w Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie odbył się 19. Bieg po Nowe Życie. W symbolicznym marszu nordicwalking zachęcającym do świadomego dawstwa narządów poszły osoby po transplantacjach, autorytety  medycyny transplantacyjnej oraz znane osoby ze świata sportu, estrady, muzyki, filmu, teatru i mediów.

74  sztafety przeszły alejkami zespołu pałacowo-parkowego, szerząc ideę transplantacji i zachęcając do dzielenia się darem życia. Na linii startu pojawiło się wiele znanych osób, które od wielu lat wspierają szczytną inicjatywę,  wśród nich m.in.: Przemysław Saleta, Rafał Zawierucha, Katarzyna Dąbrowska, Rafał Cieszyński, Katarzyna Pakosińska, Andżelika Cichocka, Mariusz Jakus, Piotr Bukartyk, Krzysztof Skiba, Piotr Rubik, Rafał Mroczek, Joanna Kuberska, Cezary Trybański, Łukasz Kadziewicz,  Monika Richardson, Marcin Korcz, Olga Kalicka, Kamila Kamińska, Szymon Wydra, Bartosz Obuchowicz, Ina Sobala, Krzysztof Wach, czy Mariola Bojarska-Ferenc, która poprowadziła rozgrzewkę przed startem, co jest już tradycją.

Lucyna Malec, aktorka teatralna, filmowa, telewizyjna i dubbingowa, piosenkarka po raz pierwszy wzięła udział w tym wydarzeniu. – Jestem tutaj dla mojej młodszej siostry, która czeka na transplantację wątroby. Mam nadzieję, że to się wszystko uda i siostra weźmie udział w następnej edycji Biegu po Nowe Życie– mówiła aktorka.

Także aktorka Olga Kalicka ma ważne powody, by brać udział w wydarzeniach promujących transplantologię. Jej tata był chory na białaczkę, lekarze mogli mu pomóc, bo znalazł się dla niego dawca szpiku.

– To ważny dzień dla polskiej transplantologii i całej mojej rodziny. Już po raz szósty idę w sztafecie razem z tatą, który kilka lat temu przeszedł przeszczep szpiku. Jestem całym sercem z tą akcją i ideą transplantacji, która ratuje ludzkie życie. Ważne jest, żeby o tym głośno mówić, rozmawiać z bliskimi, którzy mają szereg wątpliwości, obaw i nie wyrażają zgody na pośmiertne oddanie organów do przeszczepu. Dzięki temu możemy uratować ludzkie życie, które jest bezcenne. Wystarczy podpisać świadectwo woli, ja takie podpisałam kilka lat temu – mówiła aktorka.

Osoby po transplantacjach biorące udział w marszu pokazują, że po transplantacji można żyć pełnią życia, pracować studiować, podróżować, zostawać rodzicami. Wszystkich wzruszyła historia braci Rogowskich, 11-letniego Alana i 10-letniego Olafa  U chłopców zdiagnozowano kardiomiopatięrozstrzeniową, nieuleczalną chorobę serca. Po miesiącach leczenia, licznych i długotrwałych pobytach w szpitalu stan zdrowia Olafka się pogorszył, ostatnią deską ratunku stało się wszczepienie sztucznej komory serca w Śląskim Centrum Chorób Serca w Zabrzu. Także Alan trafił na Oddział Kardiochirurgii, Transplantacji Serca i Mechanicznego Wspomagania Krążenia u Dzieci, gdzie wszczepiono mu sztuczną komorę serca, taką samą jak Olafkowi. Chłopcy przeszli w tym roku udane transplantacje serca. Przyjechali wraz z rodzicami do Wilanowa i wzięli udział w wydarzeniu.

Przemysław Saleta, ambasador i współtwórca „Biegu po Nowe Życie” mówi, że świadomość dotycząca transplantacji narządów jest znacznie wyższa niż kilka lat temu. – Niestety nie możemy pochwalić się statystykami przeszczepień od żywych dawców, które w Polsce wynoszą 5 procent., podczas gdy w Skandynawii ten odsetek sięga 50 proc.! Nadal pokutują fałszywe informacje i mity, które sprawiają, że ludzie się obawiają dawstwa – mówił Saleta, który tradycyjnie rozpoczął marsz.

Ważnym gościem 19. Biegu po Nowe Życie był prof. Marian Zembala – legenda polskiej transplantologii, dyrektor naczelny Śląskiego Centrum Chorób Serca w Zabrzu. To dla mnie radość, że tak wielu chorych po przeszczepach, także złożonych jest teraz z nami, cieszy się życiem. Robimy już wszystkie przeszczepy tutaj w kraju, robimy też wszystko żeby rozwój transplantologii przebiegał jeszcze szybciej – mówił Zembala.

Choć nie wynik jest najważniejszy w Biegu po Nowe Życie, którego współorganizatorem była nasza fundacja, wszystkim sztafetom tradycyjnie zmierzono czas. Najlepszy uzyskała Santander Consumer Banku, w której pomaszerowali aktor Krzysztof Wach,  Monika Głuchowska-Kapel i Tomasz Mueller.  Na drugim miejscu uplasowała się trójka Hotelu Marriott w składzie Łukasz Kadziewicz, Piotr Ruszkowski i Mariusz Paszkiel , trzecia finiszowała kolejna drużyna Santander Consumer Banku z Piotrem Rubikiem, Janem Stępniakiem i Krzysztofem Bednarzem.